Dom o konstrukcji drewniano-szkieletowej
Witam Wszystkich!
Z mojej analizy wynika, że 99 % wszystkich budujących się tutaj domów powstaje w technologii murowanej. My zdecydowaliśmy, że nasz dom powstanie w technologii szkieletowej. Ta technologia ma swoich zwolenników i przeciwników. Poniżej przedstawiam artykuł, który przekonał mnie do domu szkieletowego. Wszystkie opinie są mile widziane
SPRZEDAWCY CHCĄC WYPROMOWAĆ TOWARY TWORZĄC OPOWIEŚCI CHWALĄCE SWOJE PRODUKTY I OCZERNIAJĄCE KONKURENCJĘ .
WYKONAWCY PODOBNIE, WYMYŚLAJĄ HISTORIE, KTÓRE SŁAWIĄ WŁASNĄ ROBOTĘ I TUSZUJĄ BŁĘDY .
NIESTETY I JEDNI I DRUDZY SĄ CZĘSTO MAŁO KOMPETENTNI TECHNICZNIE
TAK POWSTAJĄ OBIEGOWE OPINIE , KTÓRE POWTARZANE Z UST DO UST ZACZYNAJĄ WŁASNE ŻYCIE .
CZĘSTO W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI SĄ FAŁSZYWE .
MYŚLĘ , ŻE TO MY - INŻYNIEROWIE BUDOWLANI - W CZĘŚCI PONOSIMY ZA TO WINĘ PRZEZ MAŁĄ AKTYWNOŚĆ W POPULARYZOWANIU WIEDZY TECHNICZNEJ .
LUKI DOTYCZĄ GŁÓWNIE KONSTRUKCJI BUDYNKU - FUNDAMENTY, ŚCIANY, NADPROŻA, STROPY, DACHY
ROBOTY WYKOŃCZENIOWE DZIĘKI SZKOLENIOM I INSTRUKCJOM PRODUCENTÓW MATERIAŁÓW SĄ LEPIEJ SPOPULARYZOWANE .
CHCIAŁBYM WYJAŚNIĆ KILKA MITÓW DOTYCZĄCYCH BUDOWNICTWA DREWNIANEGO
DOM DREWNIANY PRACUJE I MUSI SIĘ NA POCZĄTKU ULEŻEĆ
- TECHNICZNIE - KAŻDY DOM (DREWNIANY, MUROWANY, STALOWY) POD WPŁYWEM OBCIĄŻEŃ DOZNAJE MIKRO-PRZESUNIĘĆ . SIŁA RAZY PRZESUNIĘCIE TO PRACA . KAŻDY DOM WIĘC "PRACUJE". MUSIMY TYLKO UTRZYMĆ PRZESUNIĘCIA NA TAKIM POZIOMIE BY NIE SZKODZIŁY KONSTRUKCJI I ELEMENTOM WYKOŃCZENIOWYM .
- JAK TO ZROBIĆ ? KONSTRUKTOR DOBIERA NA PODSTAWIE OBLICZEŃ ODPOWIEDNIO DO PANUJĄCYCH SIŁ - RODZAJ MATERIAŁU, JEGO WYMIARY, SPOSÓB ŁĄCZENIA I USZTYWNIENIA
- W KONSTRUKCJACH DREWNIANYCH POSTĘPUJEMY TAKŻE W/G TEGO SCHEMATU ZWRACAJĄC DODATKOWO UWAGĘ NA WILGOTNOŚĆ DREWNA - POWINNA ONA BYĆ MAKSYMALNIE ZBLIŻONA DO WILGOTNOŚCI, W KTÓREJ BĘDZIE UŻYTKOWANA KONSTRUKCJA . PRZYJMUJE SIĘ ZA WYSTARCZAJĄCĄ WILGOTNOŚĆ MONTAŻOWĄ DREWNA PONIŻEJ 20%.
WNIOSEK - DOM DREWNIANY ISTOTNIE PRACUJE, LECZ NIE JEST TO WADA . DOBRZE ZAPROJEKTOWANY I WYKONANY ZGODNIE Z PROJEKTEM - NIE POTRZEBUJE SIĘ "ULEŻEĆ" , OD SAMEGO POCZĄTKU NIE POWINIEN SIĘ NADMIERNIE UGINAĆ, PRZEMIESZCZAĆ, SKRĘCAĆ, KURCZYĆ, POWODOWAĆ PĘKNIĘĆ PŁYT GIPSOWYCH . JEŻELI TAK SIĘ DZIEJE , TO ZNAK ŻE BŁĄD POPEŁNIŁ PROJEKTANT LUB WYKONAWCA KONSTRUKCJI .
MAM ZNAJOMOŚCI W TARTAKU - ZBUDUJĘ SOBIE TANIO DOM DREWNIANY
- NA KONSTRUKCJI DREWNIANEJ MOŻNA OSZCZĘDZIĆ, ALE TRZEBA TO ZROBIĆ MĄDRZE
- OSZCZĘDNOŚCI NA CENIE MATERIAŁU PROWADZĄ CZĘSTO DO ZABUDOWANIA DREWNA CHOREGO, NIEKONSTRUKCYJNEGO, MOKREGO CO PRZYSPARZA WIELU PROBLEMÓW I KOSZTÓW W TRAKCIE UŻYTKOWANIA DOMU. WSZELKIE NAPRAWY W PÓŹNIEJSZYM CZASIE SĄ BARDZO TRUDNE, PONIEWAŻ KONSTRUKCJA OBUDOWANA JEST MATERIAŁAMI WYKOŃCZENIOWYMI . NAJLEPIEJ BYŁOBY NIE ZAGLĄDAĆ DO NIEJ PRZYNAJMNIEJ PRZEZ KILKADZIESIĄT LAT . WARTO POSTARAĆ SIĘ O PRZYZWOITY MATERIAŁ ORAZ KOMPETENTNE WYKONAWSTWO.
- MOŻNA POSŁUŻYĆ SIĘ TU ANALOGIĄ DO DRÓG, PO KTÓRYCH JEŹDZIMY SAMOCHODAMI . OKRES UŻYTKOWANIA DROGI PODOBNIE JAK DOMU JEST DŁUGI . KOSZT CAŁKOWITY TO KOSZT BUDOWY I KOSZT UŻYTKOWANIA . MY CIESZYMY SIĘ , ŻE BUDUJEMY TANIO ( SŁABSZE MATERIAŁY , MNIEJ WARSTW PODBUDOWY , GORSZA JAKOŚĆ WYKONAWSTWA ) A POTEM JEŹDZIMY PO DZIURACH I TRACIMY ROCZNIE MILJONY NA NAPRAWY NASZYCH DRÓG I SAMOCHODÓW .
- JAK OSZCZĘDZAĆ Z GŁOWĄ NA KONSTRUKCJI DREWNIANEJ ?
- OSZCZĘDNOŚCI KONSTRUKCJI MOGĄ POWSTAĆ TYLKO DZIĘKI ŚCISŁEJ WSPÓŁPRACY KLIENTA, INŻYNIERA I WYKONAWCY
- PRZEPROJEKTOWANIE FUNDAMENTÓW - POD LEKKI DOM DREWNIANY
- OPTYMALIZACJA NIEZBĘDNEJ POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ
- HARMONIJNIE DOBRANE ELEMENTY KONSTRUKCYJNE ( rozstawy, moduły, przekroje) UŁATWIAJĄ PRZEPROWADZENIE INSTALACJI I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH
- WYKONANIE ROBÓT DOKŁADNIE W/G WYMOGÓW TECHNOLOGII DAJE GWARANCJE NIEZAWODNOĆI I OBNIŻA KOSZTY UŻYTKOWANIA
- OSZCZĘDNOŚCI KONSTRUKCJI MOGĄ POWSTAĆ TYLKO DZIĘKI ŚCISŁEJ WSPÓŁPRACY KLIENTA, INŻYNIERA I WYKONAWCY
WNIOSEK - PRÓBA OSZCZĘDNOŚCI NA DREWNIE BYWA CZĘSTO ZGUBNA . NA KONSTRUKCJĘ SELEKCJONUJEMY JE W/G SPECJALNYCH KRYTRIÓW . DREWNO NA ELEMENTY WYKOŃCZENIOWE (PODBITKI, PODŁOGI, BOAZERIE, KONTRŁATY ) POWINNO SPEŁNIAĆ CAŁKIEM INNE NORMY . DREWNO KONSTRUKCYJNE TO NAJCZĘŚCIEJ - SOSNA I ŚWIERK . W TARTAKU POWINNA BYĆ PRZESZKOLONA SPECJALNA OSOBA , KTÓRA MA UPRAWNIENIA DO WIZULNEJ KLASYFIKACJI WYTRZYMAŁOŚCIOWEJ . TAKA OSOBA POWINNA PRZEGLĄDNĄĆ KAŻDĄ DESKĘ . PEŁNOWARTOŚCIOWE DREWNO PONADTO NALEŻY SPRAWDZIĆ WILGOTNOŚCIOMIERZEM CZY SPEŁNIA WARUNEK PONIŻEJ 20% (POLSKA NORMA JEST NAWET BARDZIEJ RYGORYSTYCZNA <18% DLA DREWNA ZABUDOWANEGO WEWNĄTRZ) . ZALECANE JEST TAKŻE STRUGANIE I FAZOWANIE KRAWĘDZI WPŁYWAJĄCE NA DOKŁADNOŚĆ WYKONANIA MONTAŻU I OPÓŹNIENIE ZAPŁONU DREWNA . SPRZEDAWCY CZĘSTO NIE WIDZIELI NORMY NA OCZY I NIE SĄ ŚWIADOMI , ŻE DREWNO KONSTRUKCYJNE TO NIE PIERWSZA CZY DRUGA KLASA LECZ KLASY C18, C24, C30, C35 , C40 . ZASTOSOWNIE NIEWŁAŚCIWEGO MATERIAŁU TO NIEPOTRZEBNE RYZYKO , KTÓRE BĘDZIEMY PONOSILI PRZEZ WIELE LAT . PAMIĘTAĆ NALEŻY, ŻE O WYTRZYMAŁOŚCI I TRWAŁOŚCI DECYDUJE NAJSŁABSZE OGNIWO . POLECAM WYKONANIE DOMU, DACHU Z DREWNA KONSTRUKCYJNEGO Z OZNACZONĄ KLASĄ WYTRZYMAŁOŚCI TAK JAK TO SIĘ DZIEJE Z INNYMI MATERIAŁAMI KONSTRUKCYJNYMI - np. STAL 34GS , BETON B15. PRAKTYKA STOSOWANIA DREWNA NIESELEKCJONOWANEGO TO NASZE ZACOFANIE TECHNICZNE - TAK JAK W DROGACH .
ŚCIANY MUSZĄ " ODDYCHAĆ "
-
PRZEZ NIEFORTUNNE DOBRANIE POTOCZNEGO SŁOWA " ODDYCHANIE " OPISUJĄCEGO PRZEMIESZCZANIE SIĘ PARY WODNEJ PRZEZ PRZEGRODĘ, tzw. DYFUZJĘ, POWSAŁO WIELE MITÓW . CO WIĘC JEST FAKTEM ?
-
ŚCIANA NIE MUSI ODDYCHAĆ ŻEBY ISTNIEĆ . ŚCIANY PIRAMID NIE ODDYCHAJĄ A PRZETRWAŁY TYSIĄCE LAT
-
DO NASZEGO ODDYCHANIA, TEŻ NIE JEST POTRZEBNE ODDYCHANIE ŚCIAN . GDYBYŚMY MIELI CZEKAĆ AŻ CZĄSTECZKA TLENU PRZEJDZIE PRZEZ ŚCIANĘ BY ZASILIĆ NASZE PŁUCA TO BYŚMY SIĘ UDUSILI . BLISKO 100 % TLENU DOSTARCZA NAM WENTYLACJA .
-
-
W CZYM JEST WIĘC PROBLEM ?
-
ŚCIANY ZEWNĘTRZNE SĄ CZĘSTO ZBUDOWANE Z KILKU WARSTW O RÓZNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH IZOLACYJNYCH I PRZEPUSZCZALNOŚCI .
-
TEMPERATURA NA ZEWNĄTRZ I WEWNĄTRZ JEST RÓŻNA - SZCZEGÓLNIE W ZIMIE
-
W ŚRODKU ŚCIANY I NA STYKU WARSTW TEMPERATURY SĄ POŚREDNIE
-
JEŻELI CZĄSTECZKA PARY WODNEJ PRÓBUJĄC PRZEDOSTAĆ SIĘ PRZEZ ŚCIANĘ NATRAFI NA TEMPERATURĘ SKRAPLANIA, MOŻE SIĘ GROMADZIĆ JAKO WODA NA WEWNĘTRZNEJ POWIERZCHNI ŚCIANY LUB W JEJ ŚRODKU . POGARSZA TO WŁAŚCIWOŚCI IZOLACYJNE LUB STWARZA DOGODNE WARUNKI DO GNICIA MATERIAŁÓW ORGANICZNYCH I ROZMNAŻANIA GRZYBÓW .
-
OPISANIE WĘDRÓWKI PARY WODNEJ JEST BARDZO TRUDNYM PROBLEMEM TECHNICZNYM - WZORY SĄ DOŚWIADCZALNE I ZALEŻĄ OD BARDZO WIELU ZMIENNYCH CZYNNIKÓW .
-
PRZED NIEKORZYSTNYMI SKUTKAMI CHRONIMY SIĘ STOSUJĄC, JAKO OPÓŹNIACZ PRZEPŁYWU PARY, FOLIIĘ PAROIZOLACYJNĄ OD STRONY WEWNĘTRZNEJ POMIESZCENIA (POD TYNKIEM WEWNĘTRZNYM) ORAZ IZOLACJĘ TERMICZNĄ (NAJCZĘŚCIEJ STYROPIAN LUB WEŁNĘ MINERALNĄ ) PODNOSZĄCĄ TEMPERATURĘ WEWNĄTRZ ŚCIANY TAK, BY PARA NIE MOGŁA SIĘ TAM SKROPLIĆ .
-
WNIOSEK - PAMIĘTAJMY, ŻE ZJAWISKO DOTYCZY PARY WODNEJ, A NIE OGÓLNIE POWIETRZA I JEST BARDZO ZŁOŻONE . DZIEDZINA JAKĄ JEST FIZYKA BUDOWLI - TO OPASŁE TOMY Z WYKRESAMI I BARDZO TRUDNYMI DLA NIEINŻYNIERÓW WZORAMI . NIE MA JEDNEGO UNIWERSALNEGO SPOSOBU OCIEPLANIA I WOJNA MIĘDZY " STYROPIANEM A WEŁNĄ " JEST WOJNĄ HANDLOWCÓW A NIE FACHOWCÓW . W NIEKTÓRYCH PRZEGRODACH WYSTARCZY STYROPIAN W INNYCH LEPSZA BĘDZIE WEŁNA . JEŻELI CHCEMY DOBRZE ZBUDOWAĆ ŚCIANĘ ZAUFAJMY PROJEKTANTOM, A JEŻELI MAMY WĄTPLIWOŚCI ZWRÓĆMY SIĘ DO INŻYNIERA ZAJMUJĄCEGO SIĘ FIZYKĄ BUDOWLI .