Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Odpowiedź do konkursu [x]
Uwaga! W odpowiedzi nie podawaj swoich danych osobowych i kontaktowych. Organizator konkursu skontaktuje się z Tobą jeśli zostaniesz zwycięzcą!


od: 
Zadeklaruj zamówienie produktu
[x]
Liczba sztuk:
Po zatwierdzeniu zamówienia zostaniesz przekierowany na stronę płatności.
zamawia: 
 
Panel
offlinekasia-tomek blog budowlany - wyślij wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: WŁASNY
38781 odwiedzin | wpisów: 58, komentarzy: 85, obserwuje: 23

Dom o konstrukcji drewniano-szkieletowej

autor: kasia-tomek blog budowlany - wyślij wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Witam Wszystkich!

Z mojej analizy wynika, że 99 % wszystkich budujących się tutaj domów powstaje w technologii murowanej. My zdecydowaliśmy, że nasz dom powstanie w technologii szkieletowej. Ta technologia ma swoich zwolenników i przeciwników. Poniżej przedstawiam artykuł, który przekonał mnie do domu szkieletowego. Wszystkie opinie są mile widziane blog budowlany - mojabudowa.pl

SPRZEDAWCY CHCĄC WYPROMOWAĆ TOWARY TWORZĄC OPOWIEŚCI CHWALĄCE SWOJE PRODUKTY I OCZERNIAJĄCE KONKURENCJĘ .

WYKONAWCY PODOBNIE, WYMYŚLAJĄ HISTORIE, KTÓRE SŁAWIĄ WŁASNĄ ROBOTĘ I TUSZUJĄ BŁĘDY .

NIESTETY I JEDNI I DRUDZY SĄ CZĘSTO MAŁO KOMPETENTNI TECHNICZNIE

TAK POWSTAJĄ OBIEGOWE OPINIE , KTÓRE POWTARZANE Z UST DO UST ZACZYNAJĄ WŁASNE ŻYCIE . 

CZĘSTO W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI SĄ FAŁSZYWE .

MYŚLĘ , ŻE TO MY - INŻYNIEROWIE BUDOWLANI - W CZĘŚCI PONOSIMY ZA TO WINĘ  PRZEZ MAŁĄ AKTYWNOŚĆ W POPULARYZOWANIU WIEDZY TECHNICZNEJ .

LUKI DOTYCZĄ GŁÓWNIE KONSTRUKCJI BUDYNKU - FUNDAMENTY, ŚCIANY, NADPROŻA, STROPY, DACHY

ROBOTY WYKOŃCZENIOWE DZIĘKI SZKOLENIOM I INSTRUKCJOM  PRODUCENTÓW MATERIAŁÓW SĄ LEPIEJ SPOPULARYZOWANE .

CHCIAŁBYM WYJAŚNIĆ KILKA MITÓW DOTYCZĄCYCH BUDOWNICTWA DREWNIANEGO

 

DOM DREWNIANY PRACUJE I MUSI SIĘ NA POCZĄTKU ULEŻEĆ

 • TECHNICZNIE - KAŻDY DOM (DREWNIANY, MUROWANY, STALOWY) POD WPŁYWEM OBCIĄŻEŃ DOZNAJE MIKRO-PRZESUNIĘĆ . SIŁA RAZY PRZESUNIĘCIE TO PRACA . KAŻDY DOM WIĘC "PRACUJE". MUSIMY TYLKO UTRZYMĆ PRZESUNIĘCIA NA TAKIM POZIOMIE BY NIE SZKODZIŁY KONSTRUKCJI I ELEMENTOM WYKOŃCZENIOWYM .
 • JAK TO ZROBIĆ ?  KONSTRUKTOR DOBIERA NA PODSTAWIE OBLICZEŃ ODPOWIEDNIO DO PANUJĄCYCH SIŁ - RODZAJ MATERIAŁU, JEGO WYMIARY, SPOSÓB ŁĄCZENIA I USZTYWNIENIA
 • W KONSTRUKCJACH DREWNIANYCH POSTĘPUJEMY TAKŻE W/G TEGO SCHEMATU ZWRACAJĄC DODATKOWO UWAGĘ NA WILGOTNOŚĆ DREWNA - POWINNA ONA BYĆ MAKSYMALNIE ZBLIŻONA DO WILGOTNOŚCI, W KTÓREJ BĘDZIE UŻYTKOWANA KONSTRUKCJA . PRZYJMUJE SIĘ ZA WYSTARCZAJĄCĄ WILGOTNOŚĆ MONTAŻOWĄ DREWNA PONIŻEJ 20%.

WNIOSEK - DOM DREWNIANY ISTOTNIE PRACUJE, LECZ NIE JEST TO WADA . DOBRZE ZAPROJEKTOWANY I WYKONANY ZGODNIE Z PROJEKTEM - NIE POTRZEBUJE SIĘ "ULEŻEĆ" , OD SAMEGO POCZĄTKU NIE POWINIEN SIĘ NADMIERNIE UGINAĆ, PRZEMIESZCZAĆ, SKRĘCAĆ, KURCZYĆ, POWODOWAĆ PĘKNIĘĆ PŁYT GIPSOWYCH . JEŻELI TAK SIĘ DZIEJE , TO ZNAK ŻE BŁĄD POPEŁNIŁ PROJEKTANT  LUB WYKONAWCA KONSTRUKCJI .

 

MAM ZNAJOMOŚCI W TARTAKU - ZBUDUJĘ SOBIE TANIO DOM DREWNIANY

 • NA KONSTRUKCJI DREWNIANEJ MOŻNA OSZCZĘDZIĆ, ALE TRZEBA TO ZROBIĆ MĄDRZE
 • OSZCZĘDNOŚCI NA CENIE MATERIAŁU PROWADZĄ CZĘSTO DO ZABUDOWANIA DREWNA CHOREGO, NIEKONSTRUKCYJNEGO, MOKREGO CO PRZYSPARZA WIELU PROBLEMÓW I KOSZTÓW W TRAKCIE UŻYTKOWANIA DOMU. WSZELKIE NAPRAWY W PÓŹNIEJSZYM CZASIE SĄ BARDZO TRUDNE, PONIEWAŻ KONSTRUKCJA OBUDOWANA JEST MATERIAŁAMI WYKOŃCZENIOWYMI . NAJLEPIEJ BYŁOBY NIE ZAGLĄDAĆ DO NIEJ PRZYNAJMNIEJ PRZEZ KILKADZIESIĄT LAT . WARTO POSTARAĆ SIĘ O PRZYZWOITY MATERIAŁ ORAZ KOMPETENTNE WYKONAWSTWO.
 • MOŻNA POSŁUŻYĆ SIĘ TU ANALOGIĄ DO DRÓG, PO KTÓRYCH JEŹDZIMY SAMOCHODAMI . OKRES UŻYTKOWANIA DROGI PODOBNIE JAK DOMU JEST DŁUGI . KOSZT CAŁKOWITY TO KOSZT BUDOWY I KOSZT UŻYTKOWANIA  . MY CIESZYMY SIĘ , ŻE BUDUJEMY TANIO  ( SŁABSZE MATERIAŁY , MNIEJ WARSTW PODBUDOWY , GORSZA JAKOŚĆ WYKONAWSTWA ) A POTEM JEŹDZIMY PO DZIURACH I TRACIMY ROCZNIE MILJONY NA NAPRAWY NASZYCH DRÓG I SAMOCHODÓW . 
 • JAK OSZCZĘDZAĆ Z GŁOWĄ NA KONSTRUKCJI DREWNIANEJ ?
  •  OSZCZĘDNOŚCI KONSTRUKCJI MOGĄ POWSTAĆ TYLKO DZIĘKI ŚCISŁEJ WSPÓŁPRACY KLIENTA, INŻYNIERA I WYKONAWCY 
   • PRZEPROJEKTOWANIE FUNDAMENTÓW - POD LEKKI DOM DREWNIANY
   • OPTYMALIZACJA NIEZBĘDNEJ POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ
   • HARMONIJNIE DOBRANE ELEMENTY KONSTRUKCYJNE ( rozstawy, moduły, przekroje) UŁATWIAJĄ PRZEPROWADZENIE INSTALACJI I ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH
   • WYKONANIE ROBÓT DOKŁADNIE W/G WYMOGÓW TECHNOLOGII DAJE GWARANCJE NIEZAWODNOĆI I OBNIŻA KOSZTY UŻYTKOWANIA

WNIOSEK - PRÓBA OSZCZĘDNOŚCI NA DREWNIE BYWA CZĘSTO ZGUBNA .  NA KONSTRUKCJĘ SELEKCJONUJEMY JE W/G SPECJALNYCH  KRYTRIÓW  . DREWNO NA ELEMENTY WYKOŃCZENIOWE (PODBITKI, PODŁOGI, BOAZERIE, KONTRŁATY ) POWINNO SPEŁNIAĆ CAŁKIEM INNE NORMY .  DREWNO KONSTRUKCYJNE TO NAJCZĘŚCIEJ - SOSNA I ŚWIERK . W TARTAKU POWINNA BYĆ PRZESZKOLONA SPECJALNA OSOBA , KTÓRA MA UPRAWNIENIA DO WIZULNEJ KLASYFIKACJI WYTRZYMAŁOŚCIOWEJ . TAKA OSOBA POWINNA PRZEGLĄDNĄĆ KAŻDĄ DESKĘ . PEŁNOWARTOŚCIOWE DREWNO PONADTO NALEŻY SPRAWDZIĆ WILGOTNOŚCIOMIERZEM CZY SPEŁNIA WARUNEK PONIŻEJ 20% (POLSKA NORMA JEST NAWET BARDZIEJ RYGORYSTYCZNA <18% DLA DREWNA ZABUDOWANEGO WEWNĄTRZ) . ZALECANE JEST TAKŻE STRUGANIE I FAZOWANIE KRAWĘDZI WPŁYWAJĄCE NA DOKŁADNOŚĆ WYKONANIA MONTAŻU I OPÓŹNIENIE ZAPŁONU DREWNA .  SPRZEDAWCY CZĘSTO NIE WIDZIELI NORMY NA OCZY I NIE SĄ ŚWIADOMI , ŻE DREWNO KONSTRUKCYJNE TO NIE PIERWSZA CZY DRUGA KLASA LECZ KLASY C18, C24, C30, C35 , C40 . ZASTOSOWNIE NIEWŁAŚCIWEGO MATERIAŁU TO NIEPOTRZEBNE RYZYKO , KTÓRE BĘDZIEMY PONOSILI PRZEZ WIELE LAT . PAMIĘTAĆ NALEŻY, ŻE O WYTRZYMAŁOŚCI I TRWAŁOŚCI DECYDUJE NAJSŁABSZE OGNIWO . POLECAM WYKONANIE DOMU, DACHU Z DREWNA KONSTRUKCYJNEGO  Z OZNACZONĄ KLASĄ WYTRZYMAŁOŚCI  TAK JAK TO SIĘ DZIEJE Z INNYMI MATERIAŁAMI KONSTRUKCYJNYMI  - np.  STAL 34GS , BETON B15. PRAKTYKA STOSOWANIA DREWNA NIESELEKCJONOWANEGO TO NASZE ZACOFANIE TECHNICZNE - TAK JAK W DROGACH .  

ŚCIANY MUSZĄ " ODDYCHAĆ "

 • PRZEZ NIEFORTUNNE DOBRANIE POTOCZNEGO SŁOWA " ODDYCHANIE " OPISUJĄCEGO PRZEMIESZCZANIE SIĘ PARY WODNEJ PRZEZ PRZEGRODĘ, tzw. DYFUZJĘ, POWSAŁO WIELE  MITÓW . CO WIĘC JEST FAKTEM ?
  • ŚCIANA NIE MUSI ODDYCHAĆ ŻEBY ISTNIEĆ . ŚCIANY PIRAMID NIE ODDYCHAJĄ A PRZETRWAŁY TYSIĄCE LAT
  • DO NASZEGO ODDYCHANIA, TEŻ NIE JEST POTRZEBNE ODDYCHANIE ŚCIAN . GDYBYŚMY MIELI CZEKAĆ AŻ CZĄSTECZKA TLENU PRZEJDZIE PRZEZ ŚCIANĘ BY ZASILIĆ NASZE PŁUCA TO BYŚMY SIĘ UDUSILI . BLISKO 100 % TLENU DOSTARCZA NAM WENTYLACJA .
 • W CZYM JEST WIĘC PROBLEM ?
  • ŚCIANY ZEWNĘTRZNE SĄ CZĘSTO ZBUDOWANE Z KILKU WARSTW O RÓZNYCH WŁAŚCIWOŚCIACH IZOLACYJNYCH I PRZEPUSZCZALNOŚCI .
  • TEMPERATURA NA ZEWNĄTRZ I WEWNĄTRZ JEST RÓŻNA - SZCZEGÓLNIE W ZIMIE
  • W ŚRODKU ŚCIANY I NA STYKU WARSTW TEMPERATURY SĄ POŚREDNIE
  • JEŻELI CZĄSTECZKA PARY WODNEJ PRÓBUJĄC PRZEDOSTAĆ SIĘ PRZEZ ŚCIANĘ  NATRAFI NA TEMPERATURĘ SKRAPLANIA, MOŻE SIĘ GROMADZIĆ JAKO WODA NA WEWNĘTRZNEJ POWIERZCHNI ŚCIANY LUB W JEJ ŚRODKU . POGARSZA TO  WŁAŚCIWOŚCI IZOLACYJNE  LUB STWARZA DOGODNE WARUNKI DO GNICIA MATERIAŁÓW ORGANICZNYCH I ROZMNAŻANIA GRZYBÓW .
  • OPISANIE WĘDRÓWKI PARY WODNEJ JEST BARDZO TRUDNYM PROBLEMEM TECHNICZNYM - WZORY SĄ DOŚWIADCZALNE I ZALEŻĄ OD BARDZO WIELU ZMIENNYCH CZYNNIKÓW .
  • PRZED NIEKORZYSTNYMI SKUTKAMI CHRONIMY SIĘ STOSUJĄC, JAKO OPÓŹNIACZ PRZEPŁYWU PARY, FOLIIĘ PAROIZOLACYJNĄ OD STRONY WEWNĘTRZNEJ POMIESZCENIA (POD TYNKIEM WEWNĘTRZNYM) ORAZ IZOLACJĘ TERMICZNĄ (NAJCZĘŚCIEJ STYROPIAN LUB WEŁNĘ MINERALNĄ ) PODNOSZĄCĄ TEMPERATURĘ WEWNĄTRZ ŚCIANY TAK,  BY PARA NIE MOGŁA SIĘ TAM SKROPLIĆ .

WNIOSEK - PAMIĘTAJMY, ŻE ZJAWISKO  DOTYCZY  PARY WODNEJ, A NIE OGÓLNIE POWIETRZA I JEST BARDZO ZŁOŻONE . DZIEDZINA JAKĄ JEST FIZYKA BUDOWLI - TO OPASŁE TOMY Z WYKRESAMI I BARDZO TRUDNYMI DLA NIEINŻYNIERÓW WZORAMI .  NIE MA JEDNEGO UNIWERSALNEGO SPOSOBU OCIEPLANIA I WOJNA MIĘDZY " STYROPIANEM A WEŁNĄ " JEST WOJNĄ HANDLOWCÓW A NIE FACHOWCÓW . W NIEKTÓRYCH PRZEGRODACH WYSTARCZY STYROPIAN W INNYCH LEPSZA BĘDZIE WEŁNA . JEŻELI CHCEMY DOBRZE ZBUDOWAĆ ŚCIANĘ ZAUFAJMY PROJEKTANTOM, A JEŻELI MAMY WĄTPLIWOŚCI ZWRÓĆMY SIĘ DO INŻYNIERA ZAJMUJĄCEGO SIĘ FIZYKĄ BUDOWLI .


Komentarze (3)
autor:Lulikowo dodano: 2009-09-18 | 12:54:57
Wszystko się zgadza. jest tylko jeden szkopuł - dobrze wykonany (mam na myśli fachową ekipę, znającą się na rzeczy) dom szkieletowy w Polsce kosztuje niestety więcej niż murowany. Poza tym - nie zbudujesz tego systemem gospodarczym, niestety. My na początku też mieliśmy taki pomysł, zrezygnowaliśmy po otrzymaniu kilku wycen. Ale życzę Wam powodzenia i będę dopingować.
zapraszam na bloga
autor:monias dodano: 2009-09-18 | 13:34:01
my tez chcielismy takie dom. problem jest w tym ze jestesmy za granica a na odległosc to w tym przypadku nie ma co sie nawet do tego zabierac. moj moz pracuje na budowie i buduje takie domy, dlatego stwierdzil ze taki chce. smiejemy sie ze nasz drugi dom bedzie o konstrukcju drewnianej. dla porównania: ekipa 3-4 osobowa stan surowy zamkniety moze zrobic w ok. 2 tygodnie :))) jeszcze jednym problemem jest cena drewna w Polsce:/
Tytuł: mam fajna ekipe!
autor:kowalski77 dodano: 2010-05-03 | 15:10:00
i tanią,co prawda jeszcze nie skończyłam domu ale finansowo raczej i taniej wyjdzie niz tradycyjnie
Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów:57960
Liczba wpisów:210000
Liczba komentarzy:889447
Liczba zdjęć:778911
Użytkownicy online:411